פנאזופירידין (סדורל)
שייך לקבוצת:
משככי כאב אחרים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פנאזופירידין (סדורל) הוא תרופה המופרשת בשתן ומשמשת להקלה על סימפטומטים של דלקת בדרכי השתן: כאב, צריבה או השתנה תכופה הנובעות מגירוי יתר של רירית שלפוחית השתן עקב זיהום, טראומה, ניתוח או פעולה פולשנית (הכנסת קטטר או ביצוע אנדוסקופיה). 

יש לשים לב:

פנאזופירידין (סדורל) לא מטפל בזיהום עצמו, לכן במקרה כזה יתווסף גם טיפול אנטיביוטי. התרופה צובעת את השתן בצבע כתום-אדום. בנוסף, פנאזופירידין (סדורל) עלול להכתים עדשות מגע, לכן מומלץ להימנע משימוש בעדשות במהלך הטיפול.


במקרים הבאים אין להשתמש בפנאזופירידין:

רגישות (אלרגיה) לפנאזופירידין או למרכיבים אחרים בתרופה.

חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול).

אי ספיקת כליות.

אי ספיקה של הכבד או דלקת כבד חריפה (הפטיטיס).

דלקת אגן הכליה והכליה (פיאלונפריטיס) של הריון.

התרופה פנאזופירידין (סדורל) אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 12 שנים.

תגובה עם תרופות אחרות: פנאזופירידין (סדורל) עלול להשפיע על תוצאות בדיקות סוכר וקטונים, על כן חשוב לדווח לרופא המטפל במקרה של סוכרת.


נטילת פנאזופירידין (סדורל) בזמן זיהום עלולה לגרום לעיכוב צמיחה של חיידקים בתרבית שתן.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס, לכתוש או חצות את הטבליות.תדירות וזמן נטילה: 2 טבליות, 3 פעמים ביום, לאחר האוכל. הטיפול הוא לרוב עבור 3-7 ימים. בשילוב עם טיפול אנטיביוטי הטיפול הוא עבור יומיים בלבד.טווח המינון: 200 מ"ג , שלוש פעמים ביום. בד"כ עבור 2 ימי טיפול. תחילת השפעה: תוך מספר שעות.משך השפעה: 8 שעות.תזונה: יש ליטול עם או לאחר ארוחה. מומלץ להרבות בשתיית נוזלים בזמן הטיפול בפנאזופירידין (סדורל). אחסון:

לשמור במקום קריר (עד 25 מעלות).

מנה שנשכחה: במקרה שנשכחה מנה יש לקחת מייד כשנזכרים אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה של פנאזופירידין (סדורל) ואז יש לוותר על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל. הפסקת התרופה: ניתן להפסיק ברגע שהכאב והאי נוחות בדרכי השתן חולפות.
במקרה של חום, בלבול, הצהבה של העור והעיניים, הפחתת כמות השתן וחיוורון יש להפסיק את הטיפול בפנאזופירידין (סדורל) ולפנות לרופא.
מינון עודף: במקרה של מינון עודף יש לפנות לעזרה רפואית דחופה או לחדר מיון. סימנים של מנת יתר של פנאזופירידין (סדורל) כוללים: עור, שפתיים או ציפורניים חיוורים בהירים אפרפרים או כחולים; קוצר נשימה; עייפות, בלבול, כאב ראש, סחרחורת; קצב לב מהיר , אנמיה המוליטית, רעילות לכבד ולכליות. 

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון מבלי הוראה מפורשת מרופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: פנאזופירידין אינו מיועד לשימוש ממושך. ניטור:

דווח לרופא במקרה של חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול), אלרגיה, אי ספיקת כליות (renal failure), זיהום בכליות, מחלת כבד, סוכרת, לפני ביצוע בדיקות רפואית

תופעות לוואי

פנאזופירידין (סדורל) צובעת את השתן בצבע כתום-אדום ועלולה לגרום להכתמת הבגדים, אך תופעה זו אינה מזיקה כלל.
יתכנו תופעות לוואי נוספות: כאב ראש, סחרחורת, כאב בטן וגירוי הקיבה, בחילה, הקאה, שלשול.

תופעות פחות שכיחות, המחייבות פניה מיידית לטיפול רופא: הצהבת העור והעיניים, חום, בלבול, עייפות/חולשה, התכווצויות, קושי בנשימה, ירידה בכמות השתן ותופעות אלרגיה (פריחה, נפיחות בפנים, באצבעות וברגליים), צבע עור כחול או סגול, הפרעות בראייה, מאטאמוגלובינאמיה, אנמיה המוליטית.

פנאזופירידין (סדורל) עלולה להשפיע על תוצאות בדיקות סוכר וקטונים, על כן חשוב לדווח לרופא המטפל במקרה של סוכרת. פנאזופירידין עלולה לצבוע עדשות מגע רכות לכן מומלץ להימנע משימוש במהלך הטיפול.

שמות מסחריים

סדורל Sedural רקח