אוקסימטזולין

שייך לקבוצת:
אגוניסטים אלפא אדרנרגיים, נוגדי גודש, תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי

אוקסימטזולין הוא מפחית גודש באף לשימוש מקומי המשווק בצורת תרסיס או טיפות אף בריכוזים של 0.05% - 0.025%. התכשיר מיועד להקלה של גודש באף, כתוצאה מהצטננות, סינוסיטיס, קדחת השחת או אלרגיות אחרות של דרכי הנשימה העליונות. לאוקסימטזולין תכונות סימפתומימטיות, הוא פועל על ידי הפעלת קולטנים אלפא אדרנרגיים, דבר הגורם לכיווץ נימי הדם באף ובסינוסים, להפחתת הפרשה רירית (נזלת) ולהפחתת דימום. לילדים במיוחד יש נטיה לספיגה סיסטמית של תרופה זו, וכתוצאה מכך עולה הסיכון לתופעות הלוואי במהלך הטיפול. תופעות הלוואי נדירות כאשר משתמשים באוקסימטזולין לתקופות קצרות במינון המומלץ. עם זאת, שימוש ממושך, לתקופה שעולה על 3-5 ימים, עלול לגרום לכיווץ יתר של כלי הדם באף ולנזק במבנה של רירית האף.

תגובה עם תרופות אחרות: [תרופות נגד דיכאון מסוג טריציקליים, פנותיאזינים, אלקאלואידים של ארגוט (ארגוטאמין)]: בשילוב עם אוקסימטזולין עולה הסיכון לעליית לחץ הדם. [מעכבי מונואמין אוקסידאז]: טיפול משולב עם אוקסימטזולין מוביל לעלייה מסכנת חיים בלחץ הדם, יש להפסיק הטיפול במעכבי מונואמין אוקסידאז לפחות שבועיים לפני התחלת הטיפול באוקסימטזולין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות אף, ספריי לאף.תדירות וזמן נטילה: פעמיים ביום, בוקר וערב, למשך 3-5 ימים בלבד.טווח המינון: 2-3 טיפות או תרסיסים לכל נחיר פעמיים ביום, בבוקר ובערב. כאשר במבוגרים ובילדים מעל גיל 6 משתמשים ב-0.05% ואילו בילדים בגילאי 2-6 משתמשים ב- 0.025%.תחילת השפעה: השפעת התרופה היא תוך 5-10 דקות.משך השפעה: השפעתה נמשכת 12 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. לאחר פתיחת מכלי טיפות האף או התרסיסים יש להשתמש בתוכנם במשך חודש בלבד.מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: במידה ואין שיפור במצב הבריאותי תוך 3-5 ימי טיפול יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.מינון עודף: בחשד למינון עודף יש לפנות לקבלת עזרה רפואית. התסמינים עלולים לכלול: עייפות קיצונית, סחרחורת, הזעה, האטת קצב הלב וקומה.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) באופן תאורטי התכונות המכווצות של התכשיר עלולות לזרז צירים לקראת סוף ההריון.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים מתחת לגיל שנתיים לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש יתר של מעל 5-3 ימים ברציפות אוקסימטזולין עלול ליצור תגובת יתר של הריריות בצורת "אפקט ריבאונד", כלומר, מייד לאחר הפסקת השימוש ריריות האף פגועות ונפוחות אף יותר. כתוצאה מתגובה זו המשתמש עלול לחזור לצרוך את התרופה בתדירות גבוהה יותר, מה שעלול לגרום לסבילות פיזיולוגית ואף לתלות. במידה ואין שינוי מעל 5 ימי טיפול יש לפנות לרופא.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של יתר לחץ דם, מחלת לב, מחלת כלי דם, הנקה, הריון, ברקית (glaucoma), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), סוכרת, פעילות יתר של בלוטת התריס, תפקוד כליתי לקוי, מחלת כבד

תופעות לוואי

תופעות נפוצות: צריבה, יובש או עקצוץ בתוך האף ועיטוש. תופעות אלו חולפות בדרך כלל תוך זמן קצר לאחר תקופת ההסתגלות לתכשיר, אך אם הן נמשכות או מטרידות במיוחד, יש להתייעץ עם הרופא. תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת: הופעה מחודשת של הגודש (נדיר): יש לפנות לרופא. סימנים של ספיגת התרופה לתוך הגוף: כאבי ראש, עצבנות, רעד, הפרעות בשינה, פירכוסים, הזיות, דפיקות לב מהירות או חזקות (נדיר): יש לפנות לרופא.

שמות מסחריים

אלרין Alrin טבע אפ-טיפה Af-Tipa פריגו רינוקליר Rhinoclir פריגו אלרין לילדים Alrin For Kids טבע נסיבין Nasivin מרק