פאריקלציטול

שייך לקבוצת:
נוגדי פעילות יתר של בלוטת יותרת התריס
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פאריקלציטול הינו המפעיל הסלקטיבי הראשון של הקולטן לויטמין .D הוא פועל באמצעות קישור סלקטיבי לקולטן של ויטמין D והפעלתו. בחולי אי ספיקת כליות, כבר בשלבי המחלה המוקדמים, קיימת ירידה ברמות ויטמין D פעיל אשר גורמת לתחלואה. באמצעות הפעלה ייחודית של הקולטנים לויטמין D, פאריקלציטול תורם להחזרת פעילות פיזיולוגית תקינה במערכות הגוף.

פאריקלציטול גורם לעלייה סלקטיבית בכמות הרצפטורים לויטמין D בבלוטות יותרת התריס, מבלי להעלות את כמות הרצפטורים לויטמין D במעי, והינו פחות פעיל בספיגה חוזרת מהעצם. כתוצאה מכך, פאריקלציטול מוריד את רמת הורמון בלוטת יותרת התריס (PTH) תוך כדי השפעה מינימלית על רמות הסידן והזרחן בדם. ארגון הבריאות העולמית סיווג את פאריקלציטול בקבוצת טיפול חדשה השייכת לנוגדי יתר של בלוטת יותרת התריס ( ATC - H05BX02 ).

תצורות זמינות בישראל:
אמפולות של 5 מ"ל להזרקה.
קפסולות במינון של 1 מק"ג ו- 2 מק"ג.

אינדיקציה:
בצורת ההזרקה:
פאריקלציטול מיועד למניעה וטיפול בפעילות יתר משנית של בלוטת יותרת התריס בחולים עם כשל כלייתי כרוני (CKD) שלב 5 אשר נמצאים בטיפול בדיאליזה.
בצורת קפסולות:
פאריקלציטול מיועד למניעה וטיפול בפעילות יתר משנית של בלוטת יותרת התריס בחולים עם כשל כלייתי כרוני (CKD) שלבים 3 ו- 4 ובחולים עם כשל כלייתי כרוני (CKD) שלב 5 המטופלים בדיאליזה.

סל הבריאות:
פאריקלציטול כלול בסל הבריאות למניעה וטיפול בפעילות יתר משנית של בלוטת יותרת התריס בחולי כשל כלייתי כרוני (CKD) שלבים 4 ולמטופלים בכשל כילייתי כרוני (CKD) שלב 5 המטופלים בדיאליזה.

תגובה עם תרופות אחרות: אם הינך נוטל/ת תרופות נוספות, או זה עתה סיימת טיפול בתרופה אחרת (כולל תרופות ללא מרשם) – עליך לדווח לרופא המטפל.

חובה לדווח במיוחד שימוש בתרופות מהקבוצות הבאות: טיפול בזיהומים פטרייתיים (קטוקונזול), תרופות לטיפול בבעיות לב או לחץ דם (דיגוקסין, משתנים), תרופות המכילות רמת סידן גבוהה, תרופות המכילות מגנזיום או אלומיניום (סותרי חומצה), תרופות קושרות זרחן.

מידע

אופן נטילת התרופה: בחולי כשל כלייתי כרוני CKD שלב 5 במטופלים בדיאליזה – אמפולות של תמיסה להזרקה לוריד או בזמן הדיאליזה.

בחולי כשל כלייתי כרוני CKD שלבים 3 ו- 4 וכן חולים בכשל כלייתי כרוני שלב 5 שאינם מטופלים בדיאליזה – קפסולות.תדירות וזמן נטילה: אמפולות: בחולי כשל כלייתי כרוני CKD שלב 5 המטופלים בדיאליזה – לרב מדובר על הזרקה במהלך הדיאליזה.
קפסולות: בחולי כשל כלייתי כרוני CKD שלבים 3 ו- 4 – לרב מדובר על כמוסה אחת פעם ביום, כל יום או 3 פעמים בשבוע יום כן יוםטווח המינון: מינון לפי הוראת הרופא בלבד. אין לעבור את המנה המומלצת.
המינון נקבע עבורך ע"י הרופא לפי תוצאות בדיקות המעבדה של המטופל/ת (המינון יקבע עפ"י רמות הורמון בלוטת יותרת התריס (PTH)). לאחר תחילת הטיפול הרופא עשוי לשנות את מינון התרופה בהתאם לתגובתך לטיפול.תחילת השפעה: שעתיים.משך השפעה: 13-15 שעות.תזונה: ניתן לקחת עם או בלי אוכל.
לפני תחילת הטיפול בתרופה יש להיוועץ ברופא לגבי הגבלת צריכת הזרחן בתזונה.
במטופלים אשר אינם מאוזנים ברמות הזרחן בדם, ייתכן ויהיה צורך בנטילת תרופות הקושרות זרחן בכדי להסדיר את רמות הזרחן לפני תחילת הטיפול.אחסון: אין צורך בתנאי איחסון מיוחדים.מנה שנשכחה: אם נשכחה מנה יש לפנות לרופא המטפל. אם שכחת ליטול תרופה זו בזמן הקצוב, יש ליטול מנה מיד כשנזכרת; אך אם העיתוי קרוב למנה הבאה, יש לדלג על המנה שנשכחה, וליטול את המנה הבאה בזמן הרגיל (אין לקחת שתי מנות יחד).הפסקת התרופה: הפסקת הטיפול תעשה רק בהנחיית הרופא המטפל.מינון עודף: במטופלי דיאליזה המקבלים פאריקלציטול בתמיסה - מינון עודף עלול לגרום להיפרקלצמיה.

במטופלים שאינם מטופלים בדיאליזה הנוטלים קפסולות פאריקלציטול– מינון עודף יכול לגרום להיפרקלצמיה, היפרקלציאוריה, היפרפוספטמיה, וירידה גדולה מהרצוי של הורמון בלוטת יותרת התריס ((PTH. דיאטה עשירה בסידן וזרחן במקביל לטיפול בקפסולות פאריקלציטול עלולה גם כן לגרום לתופעות אלו.
אם נטלת פאריקלציטול במינון גבוה יותר מהדרוש, או אם הינך מרגיש/ה כל אחת מהתופעות המוזכרות לעיל – פנה/י מיד לרופא.

בכל מקרה בו הינך מרגיש/ה תופעות לוואי שלא צויינו, או אם חל שינוי בהרגשתך הכללית – יש להיוועץ ברופא מיד.

אזהרות

הריון: אין אינפורמציה מספקת על שימוש בפאריקלציטול בנשים בהריון לכן לא מומלץ להשתמש במהלך ההריון. במקרים מיוחדים, יש לשקול סיכון מול תועלת.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: תרופה זו אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 5.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך עולה הסיכון למצב של היפרקלצמיה. תופעות מאוחרות של היפרקלצמיה כוללות: אנורקסיה, איבוד משקל, דלקת לבלב, פוטופוביה, היפרכולסטרולמיה, היפרתרמיה, ירידה בחשק המיני, יתר לחץ דם, אריתמיות לבביות ואפילו מוות. יש לנטר את רמות סידן, פוספאט והורמון יותרת בלוטת התריס (PTH) בדם.

אין להשתמש בתרופה במקרים:
אין להשתמש בתרופה אם הינך רגיש/ה לפאריקלציטול או לאחד ממרכיביה.
אין להשתמש בתרופה אם יש לך רמות גבוהות מאד של סידן או רמות גבוהות של ויטמין D בדם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, אפילפסיה (כפיון), מחלת כבד, היפרקלצמיה (יתר סידן בדם)

תופעות לוואי

בחולים הסובלים ממחלת כליות כרונית CKD שלב 3 או 4 תופעות הלוואי הנפוצות הן: פריחה ואי נוחות בבטן.
בחולים הסובלים ממחלת כליות כרונית CKD שלב 5 שאינם מטופלים בדיאליזה תופעות הלוואי הנפוצות הן: שלשול, צרבת, ירידה בתאבון, סחרחורת, כאבים בשדיים, אקנה, רמות סידן חריגות בדם.
תופעות הלוואי הנפוצות במטופלי דיאליזה במהלך טיפול בתכשיר פאריקלציטול להזרקה הן: כאב ראש, שינוי בטעם בפה, גרד בעור, ירידה ברמת הורמון בלוטת יותרת התריס, עליה ברמות סידן וזרחן.

שמות מסחריים

זמפלר Zemplar אבוט