דורזולאמיד

שייך לקבוצת:
מעכבי carbonic anhydrase , עיניים, לטיפול, תרופות לטיפול בגלאוקומה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

דורזולאמיד מצוי בטיפות עיניים ומשמש להורדת לחץ תוך-עיני מוגבר המאפיין את מחלת הגלאוקומה. דורזולאמיד פועל באמצעות עיכוב האנזים קרבוניק אנהידראז (Carbonic anhydrase) האחראי על ייצור יוני ביקרבונאט כאשר אלו אחראים לייצור הנוזל המיימי הממלא את העין מאחורי הקרנית, כך שעיכוב האנזים תורם לירידה בייצור הנוזל התוך עיני ומכאן ירידה בלחץ התוך עיני המוגבר האופייני לגלאוקומה (ברקית). השימוש בדורזולאמיד נעשה כטיפול יחיד או בשילוב עם טיפות אחרות המכילות חוסמי בטא. בהשוואה למעכבים אחרים של האנזים קרבוניק אנהידראז הנלקחים דרך הפה, הסיכון לתופעות לוואי סיסטמיות והפרת מאזן האלקטרוליטים בגוף קטן שכן מדובר על טיפול מקומי-עיני בלבד. אין להשתמש בטיפות במקביל להרכבת עדשות מגע, יש להסיר את העדשות לפני הזלפת הטיפות ולהמתין לפחות 15 דקות לפני הרכבתן מחדש. כמו כן, אם בתקופת הטיפול בתכשיר נחשפים למצב של פגיעה בעין כגון חבלה, זיהום או ניתוח בעין, יש להיוועץ מייד ברופא באשר להמשך הטיפול בתכשיר.

תגובה עם תרופות אחרות: [תכשירים נוספים לטיפול עיני]: יש להבטיח מרווח של 5-10 דקות לפחות בין שימוש בדורזולאמיד לטיפות עיניים אחרות. [תרופות מקבוצת מעכבי האנזים קרבוניק אנהידראז]: בשילוב עם דורזולאמיד הסיכון לתופעות הלוואי שלהן גובר. [אספירין]: בשילוב עם דורזולאמיד הסיכון לתופעות הלוואי של אספירין גובר.

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: 2-3 פעמים ביום.טווח המינון: כטיפול יחיד: טיפה אחת, 3 פעמים ביום. כטיפול במקביל לחוסמי בטא: טיפה אחת, פעמיים ביום.תחילת השפעה: תוך 1-2 שעות.משך השפעה: מנה משפיעה ל6-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: יש לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. אין להשתמש בתרופה זו יותר מחודש ימים לאחר פתיחת הבקבוק לראשונה. מנה שנשכחה: אם נשכחה מנה יש להזליף את המנה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לוותר על המנה שנשכחה ולהמשיך בטיפול כרגיל. הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי, אין להפסיק את הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם הרופא.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. במקרה שנבלעה מנה גדולה, או במקרה שמבחינים בתסמינים כגון: בחילה, סחרחורת, כאב ראש ועייפות יש לעדכן את הרופא. במקרים נדירים מינון עודף חריג עלול לגרום לחוסר איזון אלקטרוליטים בדם, חמצת והפרעות במערכת העצבים המרכזית.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו, יש לערוך באופן סדיר בדיקות לחץ תוך-עיני. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה לתרופות מסוג סולפונאמידים, מחלת כבד, תפקוד כליתי לקוי

תופעות לוואי

תופעות בעיניים: צריבה או עקצוץ, טשטוש הראייה, גרד בעין, דמיעה, אודם או כאב בעין. תופעות אחרות: כאב ראש, בחילה, שלשול, עייפות, סחרחורת, תחושת נימול בידיים וטעם מר בפה. תופעות המחייבות התייחסות מיוחדת (נדירות): דלקת בלחמית, בקרנית או בעפעפיים המתאפיינת בנפיחות וגירוי ובנוסף ייתכנו תופעות אלרגיה המתאפיינות בבצקת באיזור הפנים והצוואר, המלווה בקשיי נשימה ובליעה, סרפדת (אורטיקריה) וגרד. במצבים אלו יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא מייד.

שמות מסחריים

טרוסופט Trusopt מרק דורזולאמיד-טבע Dorzolamide-Teva טבע