קפסאיצין

שייך לקבוצת:
משככי כאב אחרים
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קפסאיצין הינו חומר טבעי המופק מהפלפל החריף והוא מצוי בתכשירים שונים המשמשים לשיכוך כאבים כגון: כאבי שרירים ומפרקים המלווים דלקת מפרקים (ארתריטיס), דלקת מפרקים שגרונתית, דלקת פרקים ניוונית, כאבי גב ונקע. כמו כן קפסאיצין משמש להקלת נוירופתיה פריפרית (דלקת של העצב) אשר המופע החמור ביותר שלה הוא נוירלגיה. מצב זה עשוי להופיע לאחר זיהום הרפס זוסטר או כחלק ממחלת הסוכרת. מנגנון פעולתו של קפסאיצין הוא בהפחתת כמות החומר האחראי לתחושת הכאב, המכונה substance P. כחלק מפעולה זו מתרחש גירוי של העצבים ברקמות ליצירת תחושת חום וצריבה מקומית העלולה להתפתח לזמן קצר לאחר המריחה. זהו למעשה סימן שהתכשיר פועל. יש להימנע ממגע של קפסאיצין עם העיניים ורקמות ריריות (כגון פה ואף).

תגובה עם תרופות אחרות: אין מידע.

מידע

אופן נטילת התרופה: קרם. תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום.טווח המינון: מריחת שכבה דקה, 3-4 פעמים ביום.תחילת השפעה: הקלת הכאב תלויה בסוג הכאב שלשמו ניתן הטיפול. לדלקת מפרקים (ארתריטיס) הקלה בכאב לרוב מתחילה תוך 1-2 שבועות. לנוירלגיה הקלה בכאב תוך 2-4 שבועות.משך השפעה: הקלת הכאב מתקבלת כל זמן בו יש שימוש בתכשיר.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במידה ונשכחה מנה יש למרוח מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: במקרה של תופעות אלרגיה (קשיי נשימה, התנפחות השפתיים, הלשון והפנים) וגירוי רציני של העור יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: גירוי רציני של העור ובעיות בנשימה ובבליעה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין מידע לגבי בטיחות השימוש במהלך ההריון הן בבע"ח והן בבני אדם, יש להיוועץ ברופא.הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: לא צפויות בעיות מיוחדות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש בתכשירים השונים לתקופה ממושכת מבלי להיוועץ ברופא.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, פצעים או עור סדוק באיזור המריחה

תופעות לוואי

תחושת חום או צריבה מקומית עלולה להתפתח לזמן קצר לאחר המריחה. זהו סימן שהתכשיר פועל. תחושת חום זו תפחת במהלך הימים והשבועות הראשונים (עד 4 שבועות) לטיפול. שאיפת שאריות התכשיר עלולה לגרום לשיעול. תופעות לוואי נדירות וחמורות: תופעות אלרגיה (קשיי נשימה, התנפחות השפתיים, הלשון והפנים) וגירוי רציני של העור. במצבים אלו יש להפסיק את השימוש ולפנות לרופא.

שמות מסחריים

זוסטריקס Zostrix רפא זוסטריקס -HP Zostrix-HP רפא