אוקטראוטיד
שייך לקבוצת:
נוגדי הורמוני גדילה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אוקטראוטיד הינו אנלוג סינטטי של סומטוסטטין - הורמון שמיוצר באופן טבעי בגופנו, בין היתר ע"י הלבלב, המעכב שחרור של הורמון גדילה (סומטוטרופין-GH) על-ידי בלוטת יותרת המוח. בנוסף הוא מעכב הפרשה של חומרים שונים מהמערכת האנדוקרינית של מערכת העיכול (הקיבה-מעי-לבלב), בין היתר, סרוטונין, אינסולין וגלוקגון. השימושים באוקטראוטיד הם למניעת סיבוכים שלאחר ניתוח לבלב והפחתה של הרמות בדם של הורמוני הגדילה GH ו-IGF-1 בחולים עם אקרומגליה שאינם מתאימים או שאינם מעוניינים בטיפול ניתוחי או קרינתי. בנוסף הוא משמש להקלה בתסמינים (בעיקר שלשול) המתלווים לגידולים סרטניים נוירו-אנדוקריניים של מערכת העיכול, קיבה-מעי-לבלב. אוקטראוטיד קיים ב-2 תכשירים, אחד לטיפול קצר טווח הניתן בהזרקה תת-עורית והשני לטיפול ארוך טווח הניתן הן בהזרקה תת-עורית והן בהזרקה תוך-שרירית. תופעות הלוואי הנפוצות שלו הן בעיקר הפרעות במערכת העיכול כגון: עצירות, שלשול, תחושה של תפיחות ואי נוחות בטנית, כאב בטן, בחילה והקאה. כמו כן הוא בעל השפעה על רמות הסוכר בדם.

תגובה עם תרופות אחרות: [חוסמי בטא, בולמי סידן, משתנים, כינידין, טרפנאדין, ברומוקריפטין]: מתן משולב של אוקטראוטיד עם תרופות אלו עלולה להוביל להגברת השפעתם וכתוצאה סיכון מוגבר לתופעות הלוואי שלהן. תיתכן ותידרש התאמת מינון מחדש. [ציקלוספורין, אינסולין, תרופות לטיפול בסוכרת]: יעילותן של תרופות אלו בשילוב עם אוקטראוטיד עשויה לפחות.

מידע

אופן נטילת התרופה: הזרקה תת-עורית או תוך-שרירית (בטיפול ארוך טווח בלבד).תדירות וזמן נטילה: תכשיר קצר טווח - 3 פעמים ביום. תכשיר ארוך טווח - פעם ב-28 יום.טווח המינון: למניעת סיבוכים לאחר ניתוח לבלב - 0.1 מ"ג, 3 פעמים ביום, למשך 7 ימים. (המנה הראשונה תינתן שעה אחת לפני תחילת הניתוח) לטיפול באקרומגליה - מינון התחלתי של 0.05-0.1 מ"ג, 2-3 פעמים ביום. מינון האחזקה יקבע עפ"י רמות ההורמונים בדם, התסמינים הקליניים והיענות המטופל. רוב המטופלים יקבלו מינון יומי של 0.3 מ"ג (אין לחרוג מעל 1.5 מ"ג ביום). טיפול אנטי-סימפטומטי בגידולים סרטניים אנדוקרינים - מינון התחלתי של 0.05 מ"ג, 1-2 פעמים ביום, כאשר המינון עשוי לעלות בהדרגה ל-0.2 מ"ג, 3 פעמים ביום. טיפול ארוך טווח ינתן במינון של 10-30מ"ג בהזרקה תוך-שרירית, פעם ב-28 יום.תחילת השפעה: נספג באופן מהיר לדם, אפקט מקסימלי תוך 30 דקות.משך השפעה: טיפול קצר טווח משפיע ל- 8 שעות בממוצע. טיפול ארוך טווח משפיע לחודש ימים.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל. במידה ונשכחה יותר ממנה אחת מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל.הפסקת התרופה: במקרה של טיפול אנטי-סימפטומטי בגידולים סרטניים, במידה ואין שיפור במצב הבריאותי תוך שבוע במינון המקסימלי של התרופה יש להפסיק בטיפול. כמו כן, במקרה של טיפול באקרומגליה, במידה ואין שיפור תוך 3 חודשים יש להפסיק הטיפול. בכל מקרה הפסקת הטיפול תעשה עפ"י הוראת הרופא המטפל.מינון עודף: במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: שינויים בקצב הלב, הסמקה בפנים, כאב בטן, שלשול, בחילה וקשיי נשימה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך באוקטראוטיד עשוי להוביל להיווצרות אבנים בכיס המרה. במהלך הטיפול בתרופה זו יש לנטר רמות הסוכר בדם, רמות ההורמון גדילה ותפקודי בלוטת התריס.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של אלרגיה, אבני מרה, תפקוד כליתי לקוי, סוכרת, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, מחלת לב, דלקת של הלבלב (pancreatitis)

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות הן: עצירות, שלשול, סחרחורת, תחושה של תפיחות ואי נוחות בטנית, כאב בטן, כאב ראש, כאב באיזור ההזרקה, בחילה והקאה. תופעות לוואי חמורות כוללות: תופעות אלרגיה, ברדיקרדיה (האטה בקצב הלב), עליה ברמת הסוכרים בדם והצהבה של העור והעניים. לעיתים אוקטראוטיד יגרום דווקא להפחתת רמות הסוכר בדם.

שמות מסחריים

סנדוסטטין Sandostatin פרמה-אקסל סנדוסטטין LAR Sandostatin LAR פרמה-אקסל