סבלמר
שייך לקבוצת:
תכשירים קושרי פוספאט
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סבלמר הינה תרופה המשמשת לטיפול בהיפרפוספאטמיה (עודף פוספאט בדם) בקרב חולים הסובלים מאי ספיקת כליות חמורה ומטופלים בדיאליזה. מנגנון פעילותה הוא בקישור פוספאט במעי לשם הפחתת ספיגתו אל מחזור הדם, במטרה להפחית את רמותיו בדם. סבלמר נמצאה גם כמפחיתה את הסיכון להתפתחות היפרקלצמיה, המקושרת לחולי אי ספיקת כליות המטופלים בסידן. פעולה זו תורמת להאטת הסתיידות כלי הדם בקרב חולים אלו, הנגרמת כתוצאה מנטילת הסידן. מחקרים אף מצאו שסבלמר משפרת את פרופיל השומנים ומפחיתה סימני דלקת, בחולי אי ספיקת כליות המטופלים בדיאליזה. תופעות הלוואי של סבלמר מערבות בעיקר את מערכת העיכול והן כוללות: בחילה, עצירות, שלשול, גזים והפרעות עיכול.

תגובה עם תרופות אחרות: [ציפרופלוקסאצין, ציקלוספורין]: סבלמר עשויה לגרום לירידה בספיגתן של תרופות אלו וכתוצאה להפחתת השפעתן. מומלץ ליטול תרופות אלו כשעה לפני או שלוש שעות לאחר נטילת סבלמר. [לבותירוקסין]: בשילוב עם סבלמר גובר הסיכון לעליה ברמת TSH בדם. לכן במתן משולב זה יש לנטר רמות TSH ובמידת הצורך להתאים המינון מחדש. [תרופות נוגדות פרכוסים ותרופות נוגדות הפרעות בקצב הלב]: סבלמר עשויה להשפיע על הרמות של תרופות אלו בדם. מומלץ ליטול תרופות אלו כשעה לפני או שלוש שעות לאחר נטילת סבלמר.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: 3 פעמים ביום.טווח המינון: 800-2400 מ"ג, 3 פעמים ביום עם הארוחה.תחילת השפעה: אין מידע.משך השפעה: 8 שעות.תזונה: יש ליטול התרופה עם ארוחה. מומלץ להפחית צריכת פוספאט במזון.אחסון: מנה שנשכחה: במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק נטילת התרופה ללא הוראה מפורשת מהרופא המטפל.מינון עודף: מכיוון שסבלמר איננה נספגת למחזור הדם אין חשש במקרה של מינון עודף.

אזהרות

הריון: במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות דם לרמות סידן, כלוריד, ביקרבונאט וזרחן.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של חסימת מעי, קשיי בליעה, הפרעות עיכול, אלרגיה, כיב עיכולי

תופעות לוואי

תופעות הלוואי כוללות: בחילה, עצירות, שלשול, גזים והפרעות עיכול.

שמות מסחריים

רנג'ל Renagel סנופי אוונטיס רנוולה Renvela סנופי אוונטיס