גולימומב
שייך לקבוצת:
מעכבי TNF-alpha
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

סימפוני שייכת לקבוצת תרופות הנקראות "חוסמי TNF". התרופה משמשת במבוגרים לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis), בדלקת מפרקים ספחתית (Psoriatic arthritis) ובדלקת חוליות מקשחת (Ankylosis Spondylitis). סימפוני פועלת באמצעות חסימת חלבון שנקרא TNF-αהמעורב בתהליכים דלקתיים בגוף. חסימתו גורמת להפחתת המצב הדלקתי בגוף.
יש להתחיל את הטיפול בתרופה לאחר המלצת ריאומטולוג.

תגובה עם תרופות אחרות: אנקינרה או אבאטאספט (לטיפול במחלות שיגרוניות), אין לקחת ביחד עם סימפוני. [תרופות המדכאות את מערכת החיסון]: כגון- ציקלוספורין ואזאתיופרין. אין לקבל חיסונים מסוימים (המכילים מרכיבים חיים( בזמן השימוש בסימפוני.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות תת-עוריות.תדירות וזמן נטילה: סימפוני ניתנת כזריקה תחת העור, אחת לחודש, באותו יום בכל חודש. לאחר הסבר, חולים יכולים להזריק לעצמם, בהסכמת הרופא. הסימפוני מגיע במזרק אוטומטי.טווח המינון: המינון הינו 50 מ"ג (תכולת מזרק מוכן לשימוש/מזרק אוטומטי אחד( פעם בחודש, באותו התאריך בכל חודש. יש להתייעץ עם רופא לפני הזרקת המנה הרביעית – האם להמשיך טיפול. למטופל ששוקל מעל 100 ק"ג, ייתכן והמנה תגדל ל 100 מ"ג לחודש.תחילת השפעה: לא ידועמשך השפעה: לא ידועתזונה: אין הגבלות מיוחדותאחסון: מנה שנשכחה: יש להזריק מיד כשנזכרים. במידה ונותרו פחות משבועיים עד להזרקה הבאה, יש להיוועץ ברופא מתי להזריק שוב. בשום מקרה אין להזריק 2 מנות יחד.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה ללא ייעוץ עם הרופא המטפלמינון עודף: אין חשש לסימפטומים המסכנים חיים, אך מומלץ להיוועץ ברופא

אזהרות

הריון: השפעותיה של סימפוני על נשים בהריון אינן ידועות. שימוש בסימפוני בנשים בהריון אינו מומלץ. מומלץ להשתמש באמצעי מניעה במהלך הטיפול ולמשך 6 חודשים לפחות אחרי הזריקה האחרונה של סימפוני. אם חל שימוש בתרופה במהלך הריון, התינוקך עלול להיות בסיכון מוגבר ללקות בזיהום – יש לדווח על כך לרופא ילדים. יש לעשות זאת לפני שתינוקך יקבל חיסון כלשהו מאחר וחיסונים מסוימים עשויים להעמיד את התינוק בסיכון גבוה יותר לזיהומים.הנקה: לא ניתן. התרופה עלולה להפריע לייצור החלב. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: מומלץ להתחיל את הטיפול במינון נמוך ולעלות בהדרגה כיוון שקיים סיכון מוגבר לתופעות לוואי.נהיגה: לא רלבנטי.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: סימפוני מפחיתה את יכולת הגוף להילחם בזיהומים. יש להיות ערים להתפתחות זיהומים, תוך מעקב רפואי קבוע.ניטור:

דווח לרופא במקרה של דיכוי חיסוני, דלקת כבד (hepatitis), שחפת, זיהום פטרייתי או נגיפי, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, סרטן, אי ספיקת לב (heart failure), מחלות חיסון עצמי (autoimmune diseases)

תופעות לוואי

תופעות הקשורות למתן האינפוזיה כגון: האדמה, גרד, שטפי דם, כאב והתנפחות במקום ההזרקה. תגובות אלו זמניות וחולפות לאחר מספר ימים. זיהום בדרכי הנשימה העליונות, סינוסיטיס, ברונכיטיס, כאב ראש, כאב בטן, תחושת סחרחורת, בחילה, שלשול, פריחה, עייפות, יתר לחץ דם. תופעות חמורות יותר המחייבות פניה לעזרה רפואית: תופעות אלרגיה חמורות כגון- פריחה, קשיי נשימה, לחץ בחזה, התנפחות הפנים, הפה והגרון. יתכנו גם שינויים בראיה, קושי בבליעה, סחרחורת, חום, סימנים דמויי שפעת, פירכוסים, כאבי מפרקים ושרירים, התעלפות, הצהבה של העור והעיניים. בעיקר בקרב אוכלוסיות בסיכון, עלולים להתפתח זיהומים קשים כגון אלח דם, שחפת ודלקת ריאות.

שמות מסחריים

סימפוני Simponi ג'נסן סילאג