טופסיטיניב (קסלג'אנז)
שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קסלג'אנז (טופסיטיניב) הוא תרופה ביולוגית חדשה שניתנת דרך הפה ומשמשת כקו טיפול שני לחולי דלקת מפרקים ראומטית. קסלג'אנז מעכבת אנזימי JAK kinase שמתווכים בתהליכי תגובה דלקתית, וכך מפחית בצורה משמעותית את הדלקת. כתוצאה, הטיפול בקסלג'אנז מתבטא בירידה בכאבי הפרקים ובנפיחות, שיפור המצב הכללי ועיכוב התקדמות המחלה. בנוסף, מיועד לטיפול בקוליטיס כיבית פעילה, בינונית עד חמורה למבוגרים מעל גיל 18, אשר טיפול מקובל (קונבנציונלי) או ביולוגי קודם לא היה יעיל, סביל או שהתגובה אליו אבדה.

היתרון הגדול של קסלג'אנז (Tofacitinib) הוא שאפשר ליטול אותו בכדורים דרך הפה, לעומת רוב הטיפולים הביולוגיים האחרים שניתנים בזריקות או דרך הווריד.

חשוב לציין שהשימוש בקסלג'אנז (Tofacitinib) לא מומלץ לחולים במחלות כבד.

תרופה זו משפיעה על מערכת החיסון, ויכולה להוריד את היכולת של המערכת החיסונית להילחם בזיהומים. חלק מהחולים יכולים לסבול מזיהומים חמורים במהלך נטילת התרופה כולל שחפת, או זיהומים הנובעים מחיידק, פטרייה או וירוס שעלולים להתפשט בגוף. נצפו תגובות אלרגיות, חלקן חמורות מאוד, ויש לפנות מידית לרופא במקרה כזה.


במהלך הטיפול אין לקבל חיסון חי. ניתן לקבל חיסון מומת.
תגובה עם תרופות אחרות:

אם אתה לוקח, או אם לקחת לאחרונה, תרופות אחרות כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה, ספר על כך לרופא או לרוקח, בייחוד תרופות מהקבוצות הבאות: 


- תרופות אחרות לטיפול בדלקת מפרקים.


-כל תרופה המדכאת את מערכת החיסון.


- תרופות המשפיעות על תפקוד אנזימי הכבד.


- תרופות למניעת דחיית שתל כלייה.

מידע

אופן נטילת התרופה:

דרך הפה, עם או ללא מזון.

תדירות וזמן נטילה:

פעמיים ביום

טווח המינון:

5-10 מ"ג פעמיים ביום

תחילת השפעה:

שיפור בתסמינים תוך מספר שבועות. הטבה קלינית תוך מספר חודשים.

משך השפעה:

מספר שבועות

תזונה:

רגילה

אחסון: מנה שנשכחה:

לקחת מיד כשנזכרים

הפסקת התרופה:

באישור הרופא בלבד

מינון עודף:

לדווח לרופא מייד

אזהרות

הריון:

בטיחות השימוש בתרופה במהלך ההיריון לא הוכחה. יכול להשפיע על היכולת של נשים להרות, לא ידוע אם באופן הפיך. 

הנקה: לא רלבנטי.תינוקות וילדים: לא מומלץ מתחת גיל שנתיים, אלא בהמלצה רפואית.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

סיכון לגידולים סרטניים, בעיקר לימפומה וגידולי עור.

סיכון לכיבים לאורך מערכת העיכול, יש לפנות לרופא בכל מקרה של כאבי בטן או צואה דמית.

סיכון מוגבר למחלות זיהומיות שונות, בעיקר זיהומי דרכי הנשימה והשתן.

ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, שחפת, כיב עיכולי, תגובה אלרגית, ליקוי בתפקוד כבד או כליות, צהבת, סימני זיהום, סוכרת, מחלת ריאות, מערכת חיסונית חלשה

תופעות לוואי

נדרש אבחון שחפת לפני ובמהלך הטיפול.


נדרשות בדיקות דם לתפקודי כבד ולרמת כולסטרול.


תופעות הלוואי העיקריות של השימוש בתרופה הם כאבי ראש, נזלת, שיעול, גודש באף ושלשולים.

הסיבוך המשמעותי ביותר של השימוש בתרופה הוא רגישות לזיהומים, ומטופלים אשר משתמשים בתרופה סובלים מזיהומים חוזרים בעיקר בדרכי הנשימה העליונות ובמקרים מסויימים גם בדרכי השתן. בנוסף, התרופה יכולה לעורר מחלות חבויות כמו שחפת או הפטיטיס B ו-C, ועל כן לפני תחילת השימוש בה יש לבצע בדיקת נשאות למחלות הללו ולטפל בהן במידת הצורך. כמו כן, התרופה יכולה לגרום למחלות ויראליות, חיידקיות ופטרייתיות, ולכן יש לשים לב לסימני מחלה ולפנות לרופא ברגע שהם מתעוררים. 


מטופלים הנוטלים מינון גבוה יותר של התרופה נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח זיהומים חמורים ושלבקת חוגרת וכן נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן עור.הטיפול פוגע במנגנוני ההגנה של הגוף מפני התפתחות גידולים ממאירים, ועל כן הסיכון למחלות הללו עולה.


תופעות נוספות: קיימים דיווחים על הופעת כיבים בדרכי העיכול כתוצאה מהטיפול, ומומלץ להימנע לכן משימוש בתרופות אחרות אשר עלולות לגרום לכיבים כמו NSAID, שיעול, אנמיה, הקאות, כאבי בטן, התייבשות, נדודי שינה, קשיי עיכול, גרד, כאב שריר-שלד, כאבי פרקים, חום, עייפות.

שמות מסחריים

קסלג'אנז Xeljanz פייזר ישראל