לוריוון - לוראזפאם

שייך לקבוצת:
בנזודיאזפינים, חרדה, נוגדי
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: גבוה

כללי

לוראזפאם הוא חומר פעיל הנמצא בתרופה בשם לוריוון (Lorivan) – חומר מקבוצת תרופות הנקראות בנזודיאזפינים, שנועדה להקל על התמודדות עם מתח ועצבנות ומסייעת להרפיית שרירים ולהשראת שינה.


אישה יושבת מול המחשב וסובלת ממתח וסטרסיעיל לטיפול ב

לוראזפאם (לוריוון, Lorivan) משמש לטיפול במצבי חרדה, במיוחד כאלו הקשורים לדיכאון. לוראזפאם מסייע גם להקלה על מתח.


הנחיות חשובות:

הטיפול בלוראזפאם (לוריוון, Lorivan) מיועד לטווח קצר בלבד – שבועיים עד חודש - מחשש להתפתחות סבילות (ירידה בהשפעה) ומחייב פיקוח רפואי הדוק. שימוש ממושך בלוראזפאם (לוריוון, Lorivan) עלול להוביל להתמכרות ולתופעות גמילה קשות. 


קשישים שנוטלים לוראזפאם (לוריוון, Lorivan) צריכים להיזהר במיוחד ממעידות ונפילות, בגלל שהתרופה עלולה לגרום לבעיות בקואורדינציה ובערנות.


מתי אסור להשתמש בתרופה

במקרים הבאים אין להשתמש לוראזפאם (לוריוון, Lorivan): 

-רגישות לחומר הפעיל עצמו, למרכיבי התרופה או לחומרים נוספים ממשפחת בנזודיאזפינים.

-אם את בהריון, מתכננת הריון או מניקה.

-אם אתם סובלים מבעיות קשות בנשימה - דיכוי נשימתי, אי ספיקה או מחלת ריאות חמורה, תסמונת הפסקת נשימה בשינה (sleep apnea) בדרגה חמורה.

-אם אובחנו אצלכם בעיות חמורות בכבד.
תגובה עם תרופות אחרות: שילוב לוראזפאם (Lorivan, לוריוון) עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות, סיכונים או להפחית מיעילות הטיפול:
תרופות המדכאות את מערכת העצבים המרכזית (אנטיהיסטמינים, תרופות להרגעה, לשינה או לטיפול בחרדה, חומרים המשמשים להרדמה בניתוחים ובניתוחי שיניים, משככי כאבים נרקוטיים, תרופות מרפות שרירים, תרופות לטיפול בהפרעות מצב רוח, הפרעות נפשיות, אפילפסיה) : תיתכן הגברת השפעה הדדית על מערכת העצבים המרכזית ואת תופעות הלוואי.

תרופות הניתנות דרך הפה לטיפול באסתמה, בשיגדון, בהתמכרויות, בשחפת, אנטיביוטיקה ממשפחה של  אריתרומיצין, תרופות לטיפול ביתר לחץ דם, בפרקינסון, גלולות למניעת הריון המכילות אסטרוגן, תרופות נגד כיבים במערכת העיכול (אומפרזול) -  ייתכן שיהיה צורך בשינוי המינון של תרופות אלו לפני התחלת השימוש בלוראזפאם.

האלופרידול - ישנם דיווחים על מקרים בהם הופיעו הפרעות קצב, דום לב, תרדמת ואף מוות עקב השימוש המשולב עם לוראזפאם. 

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אפשר לחצות או לכתוש את הטבליות.תדירות וזמן נטילה: חרדה: 2-3 פעמים ביום. קשיי הרדמות הנובעים מחרדה: פעם ביום לפני השינה. טווח המינון:  2-6 מ"ג במנות מחולקות במשך היום. תחילת השפעה: תוך 30 דקות. משך השפעה: עד 12-18 שעות. תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה: יש לקחת את המנה שנשכחה כאשר נזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה של לוראזפאם (Lorivan, לוריוון) תוך שלוש שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. אין לקחת מנה כפולה. הפסקת התרופה: אם לוקחים לוראזפאם (Lorivan, לוריוון) באופן סדיר במשך פחות משבועיים, ניתן להפסיקה בביטחון כאשר אין בה צורך יותר.

אך אם התרופה נלקחה לתקופה ממושכת יותר, יש צורך בהורדת מינון הדרגתית בפיקוח רפואי. הפסקה פתאומית ובמקרים מסוימים גם הפסקה הדרגתית של נטילת לוראזפאם (Lorivan, לוריוון), עלולות לגרום לתסמיני גמילה. מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. מנות עודפות גדולות עלולות לגרום תרדמה לא רגילה. יש לפנות לטיפול רפואי מיידי.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בלוראזפאם (Lorivan, לוריוון) בהריון. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיעה לרעה על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לפגום בעירנות ולהאיט את התגובות.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר את ההשפעות של תרופה זו על מערכת העצבים המרכזית.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש סדיר וממושך בלוראזפאם (Lorivan, לוריוון) עלול להביא לירידה בהשפעתה ואף לתלות.
אם הרופא הורה על טיפול ממושך יותר, יש לערוך בדיקות דם ותפקודי כבד תקופתיים. ניטור: יש לדווח למרדים או למנתח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלות דרכי הנשימה, מחלת כבד, מחלת כליה, התמכרות לאלכוהול, התמכרות לתרופות, נטילת תרופות אחרות, פורפיריה, דיכאון, מחלה פסיכיאטרית

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של העיקריות של לוראזפאם (Lorivan, לוריוון) כוללת: הרגעה, עייפות ותשישות, נמנום, חולשת שרירים ושליטה ירודה בשרירים, כבדות, חוסר יציבות, בלבול, דיכאון או התפרצות של דיכאון חבוי, סחרחורת, בחילה, אין אונות או ירידה בחשק המיני, כאבי בטן, פריחה בעור, נפיחות ברגליים, קשיי נשימה. יתכנו גם שינויים בתפקודי הכבד או הדם או לחץ דם נמוך (נדיר), לכן מומלץ לבצע מעקב.

ישנם דיווחים גם על תופעות לוואי נוספות שלוראזפאם (Lorivan, לוריוון) גורם, אך בשכיחות לא ידועה: עוויתות/פרכוסים, בעיות בקואורדינציה כולל העיניים, בעיות בשיווי המשקל, הפרעות בדיבור או בראייה, כאב ראש, רגישות מוגזמת לאור, קול ומגע, תרדמת, סחרחורת, קשיי שינה והתמצאות, בעיות קשב וריכוז, אובדן תחושת המציאות, מחשבות אובדניות.

מאידך לוראזפאם (Lorivan, לוריוון) עלול לגרום גם להשפעה הפוכה: שינויים בהתנהגות, אובדן עכבות, חרדה, ערור יתר, עוינות, עוררות מינית.

שמות מסחריים

לוריוון Lorivan דקסל